PTA Warszawa (2014 r.)

W sobotę 25 stycznia 2014 r. w Hotelu Novotel Warszawa Centrum w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca tegoroczny cykl Podyplomowej Szkoły Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W konferencji uczestniczyło 250 alergologów, pediatrów i lekarzy rodzinnych z całego województwa mazowieckiego i województw ościennych.           

Szczególnym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyła się tegoroczna nowość – Akademia Umiejętności Psychologicznych Lekarza, która rozpoczęła konferencję w Warszawie.  Wykład Jacka Santorskiego pod tytułem Jak być, żeby pacjenci chcieli chcieć oscylował wokół problematyki współpracy lekarza z pacjentem. Jacek Santorski przedstawiał praktyczne rozwiązania w pracy z ,,trudnym” pacjentem, które pomagają zmotywować go do stosowania się do wskazań dotyczących leczenia. Uczestnicy konferencji, pytani po wykładzie o wrażenia, zgodnie odpowiadali, że ekspert poruszył niezwykle trudne i ważne zagadnienie, a prezentowane przez niego rozwiązania na pewno okażą się przydatne w codziennej praktyce.

            Kolejne wykłady prowadzili najwybitniejsi w kraju specjaliści, którzy omawiali szczególnie istotne z punktu widzenia Uczestników tematy, takie jak: anafilaksja, podstawy postępowania terapeutycznego w atopowym zapaleniu skóry, astma jak leczyć – czego od lekarza oczekują pacjenci, nowe, nowsze i najnowsze sterydy donosowe w badaniach i praktyce klinicznej, astma i drobne oskrzela – aspekty farmakologiczne i terapeutyczne, dziecko przewlekle kaszlące, rola systemów inhalacyjnych w leczeniu astmy oskrzelowej, biorównoważność terapeutyczna leku w leczeniu astmy i POChP – bezpieczne stosowanie odpowiedników, co nowego w alergiach oczu.

            Konferencję kończyła sesja Akademii Świadomości Prawnej – znane  już, unikatowe w skali kraju, sesje poświęcone prawnym aspektom pracy przedstawiane w nowej formule, uwzględniającej problemy, z którymi najczęściej spotkają się alergolodzy, lekarze pediatrzy i lekarze rodzinni. Przez cały czas trwania szkoły była także możliwość zadawania pytań natury prawnej ekspertom na specjalnie przygotowanym stoisku.

Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy również na bezpłatną Podyplomową Szkołę Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, która odbędzie się 8 marca 2014 roku w Warszawie.