Do czego może służyć to urządzenie pomocnicze?

0

W zależności od ciężkości schorzenia orteza może pełnić funkcję:

 • Ulepszone funkcje
 • Poprawa równowagi – zapewnienie stabilnej podstawy podparcia
 • Redukcja wagi po jednej stronie kończyn dolnych
 • Zmniejszenie zapotrzebowania na energię
 • Wsparcie osłabienia mięśni w celu zwiększenia stabilności i zapewnienia odpoczynku
 • Korygowanie, zapobieganie lub dostosowywanie nietypowego ułożenia ciała
 • Zapobieganie skurczom
 • Rozkład ciśnienia
 • Wyeliminuj niechciany nacisk
 • Zmniejszenie bólu/stanu zapalnego
 • Stabilizacja stawów
 • Kompensacja rozbieżności w długości nóg.

Dobierz odpowiednią ortezę w zależności od rodzaju zmiany

Przede wszystkim wspominamy, że bardzo ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać wygodną ortezę, z odpowiedniego materiału, po idealny rozmiar. Standardowo okres noszenia ortezy różni się w zależności od jej roli: profilaktycznej lub leczniczej.

Kiedy mówimy na przykład o kręgosłupie, ortezy pełnią rolę adiuwantową w korygowaniu odchyleń takich jak kifoza, skolioza czy hiperlordoza. Nie zaleca się jednak stosowania wyłącznie ortez w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Jednocześnie należy ćwiczyć sesje fizjoterapeutyczne, ponieważ napięcie mięśni może z czasem słabnąć, a mięśnie mogą z czasem zanikać.

Ortezy są również ważne w zapobieganiu urazom lub urazom stawów lub kręgosłupa, szczególnie w przypadkach, gdy już występuje stan chorobowy. Weźmy na przykład pacjenta z chorobą dysku lędźwiowego: może nosić pas podczas ostrego kryzysu lędźwiowo-rdzeniowego – co częściowo ogranicza ruchy kręgosłupa i zapobiega skurczom mięśni. Ortezę należy nosić tylko podczas ostrego bólu, ponieważ brak treningu mięśni w okresie pokryzysowym prowadzi do ich osłabienia, a nawet pojawienia się kolejnych kryzysów.

Rodzaje ortez

Jak wyjaśniono powyżej, ortezy można stosować na różne części ciała.

Ortezy palców –wyrównaj dotknięte stawy palców, aby przyspieszyć gojenie i zapobiec postępowi deformacji.

Ortezy dłoni – najczęściej służą do unieruchamiania kciuka, umożliwiając ruch nadgarstka i innych palców. Oczywiście istnieją również wersje urządzeń ortopedycznych, które rozwiązują schorzenia rozciągające się od kciuka do nadgarstka – i te nazywane są przez przeciwników długimi ortezami. Są odpowiednie dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub po urazach kciuka.

Ortezy łokciowe – to w zasadzie ramiona, które krzyżują łokieć i mogą być używane do wytrzymywania ruchu lub do podparcia i pozycjonowania. Są odpowiednie dla osób z urazami tkanek miękkich (urazami więzadeł), urazami pooperacyjnymi lub stanami prowadzącymi do samookaleczeń.

Istnieją również ortezy na kostkę , kolano, biodro – które pełnią rolę w uśmierzaniu bólu, ale także rolę w zwiększeniu stabilności funkcji stawów. Ponadto ortezy można stosować również na głowie. Korygują kształt czaszki u dzieci lub zapewniają ochronę przed samookaleczaniem.

Radzimy udać się do specjalistycznego sklepu z wyrobami medycznymi, aby wybrać odpowiednią dla siebie ortezę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj