Włodzimierz Baranowski Koordynator organizacyjny: Zuzanna Bieńko

0

Koordynator merytoryczny: prof. dr hab. n. med. O Akademii Laparoskopii GinekologicznejProgram Akademii podzielony został na III etapy dopasowane do poziomu zaawansowania zawodowego uczestników.

Poziom I (podstawowy) dedykowany jest dla doradcay specjalizujących się w ginekologii jako kurs uzupełniający oraz dla doradcay specjalistów ginekologii i położnictwa jako kurs doskonalący, przygotowujący do samodzielnego wykonania zabiegów laparoskopowych.

Po ukończeniu tego kursu doradcy nabędą umiejętności przeprowadzenia nieskomplikowanego zabiegu laparoskopowego.

Poziom II (średniozaawansowany) przeznaczony jest dla doradcay specjalistów ginekologii i położnictwa. Ukończenie kursu pozwala na samodzielnie wykonanie zabiegu laparoskopowego w warunkach dyżurowych oraz planowego zabiegu laparoskopowego zmian w przydatkach.

Poziom III (zaawansowany) dedykowany jest doradcaom zainteresowanym wykonywaniem zabiegów laparoskopowych w szerokim zakresie. Szkolenie przydatne jest szczególnie doradcaom zatrudnionym w oddziałach specjalistycznych i klinicznych.

  • Ukończenie kursu umożliwia umiejętność przeprowadzania zabiegów laparoskopowych na macicy i pozostałych narządach jamy otrzewnejProwadzący:prof. dr hab. n. med.
  • Włodzimierz Baranowskisuplement. Jacek Doniecdr n. med.

Andrzej MicułaPROGRAM I DNIA14.30 rejestracja Uczestników 30 min.15.00 wykłady 60 min.16.00 obiad30 min.16.30 wykłady 90 min.18.00 przerwa kawowa 15 min.18.15 wykłady 60 min.19.15 zakończenie15 min.Zagadnienia:Anatomia miednicy mniejszej i jamy otrzewnej (wirtualny atlas anatomii człowieka 3D).

Zaznajomienie się z podstawowymi narzędziami w laparoskopii: optyka, kamera, igła Veressa, trokary (jednorazowe, wielorazowe, specjalne – „bezpieczne”), narzędzia laparoskopowe, w tym służące do hemostazyOptymalizacja obsługi narzędzi i urządzeń bloku operacyjnego – zagadnienia ergonomii w laparoskopii.

  1. Zasady bezpieczeństwa przeprowadzania zabiegów laparoskopowych
  2. Powikłania i zasady postępowania w przypadku powikłań podczas zabiegów laparoskopowychWskazania i przeciwwskazania do laparoskopii
  3. Torbiele jajnika – leczenie laparoskopowe
  4. Zapalenie przydatków – rola laparoskopii
  5. Współczesne metody leczenia ciąży pozamacicznejPrzeciwdziałanie zrostom po operacjach laparoskopowych.

Zasady użycia energii w jamie otrzewnej (koagulacja mono- i bipolarna, nóż harmoniczny, laserPROGRAM II DNIA08.10 rejestracja uczestników20 min.08.30 otwarcie kursu15 min.08.45 ćwiczenia praktyczne na cadaverach150 min.11.15 lunch 30 min.11.45 ćwiczenia praktyczne na trenażerach 150 min.14.15 zamknięcie kursu15 min.

Zagadnienia:Zasady optymalnego manewrowania laparoskopem – nauka podstawowych manewrów:Techniki wkłuwania się igłą VeresaZasady wkłuć trokara optycznego.

Zasady wkłuć trokarów operacyjnychNauka poruszania się w przestrzeni przy dwuwymiarowej wizualizacjiProste czynności operacyjneZaopatrywanie powikłań krwotocznych powłok (szydełko, inne metody hemostazy)Szycie powłok po laparoskopii – zasady drenażuSzczegółowa anatomia wewnątrz- i pozaotrzewnowa miednicy mniejszej.

Wycięcie jajowoduWycięcie przydatków

Operacje torbieli jajnikaPodstawy laparoskopowego szycia w miednicy mniejszejEndometrioza miednicy mniejszej i przydatków powierzchownie naciekająca – zasady postępowaniaUwalnianie zrostów wewnątrzbrzusznych – technikiTechniki zaopatrywania uszkodzeń jelit i pęcherza moczowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj