Standardy w pediatrii

0

Ważne jest, aby rozpoznać te znaki ostrzegawcze, że należy udać się z dzieckiem lub nastolatkiem do psychologa, niezależnie od tego, czy pojawiły się one w wyniku obecnej pandemii COVID-19 lub innych okoliczności w ich życiu, czy też z powodu możliwych zaburzeń psychicznych. Niezależnie od tego, dlaczego nasze dzieci mogą potrzebować terapii, to do nas należy rozpoznanie znaków i zapewnienie im profesjonalnej opieki, której potrzebują.

Kiedy należy się obawiać, że istnieje poważny problem

Podobnie jak dorośli, dzieci przechodzą przez trudne chwile, kiedy potrzebują pomocy, wskazówek lub po prostu kogoś do wysłuchania. Zobacz więcej, kliknij w BLOG.

Dzieci mogą radzić sobie ze stresem związanym ze szkołą, tym bardziej w pandemii, gdy istnieje nieprzewidywalność szkoły online vs. fizycznej obecności, zastraszanie, „dramaty” ze strony przyjaciół, a także przejścia przez cały okres dzieciństwa i nastolatków. Czasami dzieci wstydzą się lub boją powiedzieć mamie lub tacie, że coś im dolega, a innym razem rodzice nie są pewni, czy problem jest przejściowy, czy to coś poważniejszego. W takich sytuacjach ważne jest, aby słuchać swoich instynktów. Znasz swoje dziecko najlepiej i jeśli uważasz, że coś jest nie tak, zaufaj temu instynktowi. Lepiej pójść do psychologa i sprawdzić, gdy nie jest się pewnym, niż przeoczyć coś ważnego.

Poniższe przejawy mogą wskazywać na konieczność udania się z dzieckiem do psychologa:

Zmiany nawyków żywieniowych lub snu
Gdy nawyki żywieniowe lub senne Twojego dziecka uległy znacznej zmianie, nie ignoruj ich. Gdy dziecko za dużo śpi lub prawie wcale nie śpi jest to znak ostrzegawczy np. dla zaburzeń depresyjnych, a nowe nawyki żywieniowe mogą być oznaką zaburzeń odżywiania.

Angażowanie się w zachowania destrukcyjne

Przykłady zachowań autodestrukcyjnych obejmują: cięcie lub niedopałek papierosa na skórze, wkopywanie paznokci w skórę, wyrywanie włosów lub uderzanie głową w coś twardego, lub inne akty samookaleczenia w celu wywołania bólu. Do innych destrukcyjnych zachowań należy zaliczyć używanie alkoholu lub narkotyków. Dziecko może używać tych zachowań jako sposobu „tłumienia” swojej złości, bólu lub bardzo głębokich pretensji. W innych przypadkach może się to objawiać subtelnie, z nutą beznadziei lub poczuciem osamotnienia. Pomoc terapeuty jest w tym przypadku bardzo ważna.

Skrajne uczucia smutku lub zmartwienia. Jeśli dziecko wydaje się niezwykle niespokojne, drażliwe, smutne, pozbawione pewności siebie lub niezdolne do zrobienia czegokolwiek przez dłuższy czas (ponad 2 tygodnie), a uczucia te wpływają na jego zdolność do robienia tych rzeczy, które normalnie by robiło, ważne jest, aby szukać specjalistycznej pomocy. Zwróć uwagę, czy dziecko dużo płacze lub nadmiernie się martwi.

Zachowanie agresywne

Jeśli zachowanie dziecka zakłóca harmonię rodzinną lub powoduje problemy w szkole, może to oznaczać coś więcej. Wiele dzieci wyraża swoje emocje poprzez negatywne zachowania, np. zachowuje się w sposób nieakceptowany społecznie, reaguje niegrzecznie na nauczyciela, kłóci się lub narzeka nadmiernie, walczy z przyjaciółmi i rówieśnikami. Zanim go ukarzesz, zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby stworzenie mu możliwości rozmowy z psychologiem.

Izolacja od przyjaciół. Wycofanie społeczne lub izolacja od przyjaciół lub brak chęci do wykonywania czynności, które kiedyś lubił, to oznaki, że coś może być nie tak. Dziecko może odrzucać zaproszenia do wyjścia z przyjaciółmi, nie chcieć wychodzić z domu z żadnego powodu lub usuwać swoje konta na portalach społecznościowych. Działania te są tym bardziej istotne, że stanowią istotną zmianę w stosunku do jego zwykłej osobowości, która nie charakteryzowała się nieśmiałością czy introwertyzmem.

Regresja – To normalne, że dziecko cofa się w czasie, gdy zachodzą duże zmiany w życiu, takie jak narodziny nowego rodzeństwa, przeprowadzka czy rozwód rodziców. Jednak regresje takie jak enureza, nadmierny lęk, tantry, regresja w języku (baby talk) lub lęk separacyjny i zależność od kogoś, niezwiązane z dużą zmianą, mogą być oznaką problemu psychicznego.

Powszechne objawy fizyczne

Czasami problemy psychiczne u dzieci przybierają formę objawów fizycznych, takich jak bóle głowy czy brzucha. Po wykluczeniu przez pediatrę fizycznego problemu medycznego, kolejnym krokiem może być konsultacja z psychologiem. Niektóre doświadczenia życiowe są z natury trudne, stresujące lub emocjonalne i pomocne jest, jeśli dziecko może porozmawiać z inną osobą – która nie jest mamą lub tatą – np. ze specjalistą.

Często rozmawiaj o śmierci. To normalne, że dziecko, a zwłaszcza nastolatek, bada koncepcję śmierci i mówi o niej w ciekawy sposób, ale powtarzające się dyskusje o śmierci mogą być czerwoną flagą. Traktuj poważnie wszelkie wypowiedzi o samobójstwie lub myśli o zabijaniu innych ludzi. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy. Jeśli Twojemu dziecku lub bliskiej osobie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo, natychmiast zadzwoń pod numer 112!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj